شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۸

به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)؛

نشست کتاب خوان مجازی با حضور کتابداران شهرستان تاکستان برگزار شد

کوثر

نشست کتابخوان مجازی به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان تاکستان و با محوریت کتاب هایی با موضوع زندگی و شخصیت حضرت فاطمه زهرا (س) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی قزوین، به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)، نشست کتابخوان با محوریت کتاب هایی با موضوع زندگی و شخصیت حضرت فاطمه زهرا (س)، به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان تاکستان از طریق پلتفرم اسکای روم برگزار شد. 

در آغاز این نشست، سمیرا طاهرخانی، مسئول کتابخانه عمومی شهید بهشتی به معرفی کتاب «زن آنگونه که باید باشد» نوشته اصغر طاهرزاده پرداخت و گفت: کتاب «زن آنگونه که باید باشد» قدمی در راستای فهم جایگاه زن و خانواده است.  این کتاب مجموعه چند سخنرانی از استاد طاهرزاده است. برخی از عناوینی که کتاب به آن ها می پردازد، عبارت‌اند از: زن آنگونه که باید باشد؛ زن، قدرت یا خدمت؛ مشورت با زنان؛ زن و مرد و حیات طیب؛ ازدواج؛ تولدی دیگر؛ عوامل بحران خانواده و راه‌های برون‌رفت از آن.  فصل «ازدواج، تولدی دیگر» از مهم ترین بخش های ای کتاب است که نگاهی جدید و حکمی به بحث ازدواج و خانواده دارد.

 سپس ثریا یوسفی، مسئول کتابخانه علامه طباطبائی اسفرورین به معرفی کتاب «خاطر نازک گل» نوشته حسین سیدی پرداخت و گفت: در این کتاب سعی شده است مسائل مختلف زندگی از دیدگاه اهل بیت(ع) بیان شود و هدف این مجموعه پاسخ به این سئوال است که در روزگار امروز و برای انسان قرن بیست ویکم چگونه اهل بیت(ع) می تواند الگو باشند و چگونه می توانند گرهی از زندگی مردم باز کنند.

وی اظهار داشت: این سیره کاربردی بیش از ۵۰ موضوع مثل سیمای ظاهری، سیمای باطنی، سبک زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی و سیاسی، دفاع از ولایت، خطبه های انقلابی حضرت(س)، ماجرای فدک، ارتباط با خدا، دیگران و طبیعت، حقوق مخالفان و حیوانات و … را شامل می شود که برای عموم مردم به ویژه جوانان و نوجوانان نوشته شده است.


سپس زکیه مهرعلیان، کتابدار کتابخانه علامه طباطبائی اسفرورین، به کتاب «جایگاه زن در اندیشه امام خمینی (ره) » نوشته موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) اشاره کرد و گفت: در این اثر، مجموعه فرمایش ها و پیام های گرانقدر امام خمینی (ره) با سرفصل های کلی زنان بزرگ عالم، جایگاه حقوق زن در نظام اسلامی، نقش خانواده و زنان در تربیت انسان ها، نقش زنان در پیروزی انقلاب اسلامی، زنان و دفاع مقدّس، و جنایات و نقشه های استعمار و رژیم پهلوی درباره زن ارائه شده اند. 


در ادامه، زهرا طاهرخانی، کتابدار کتابخانه شهید فهمیده کتاب «فاطمه علیها السلام الگو برای همه عصرها و نسل ها» نوشته علی سعیدی شاهرودی را معرفی کرد و درباره کتاب گفت: «فاطمه علیها السلام الگو برای همه عصرها و نسل ها»، کتابی هرچند کوتاه درباره زندگی ۱۸ ساله حضرت زهرا سلام‌الله علیها است که به بررسی و ارزیابی ابعاد وجودی و تأثیرگذاری آن بانو در جامعه پرداخته است. کوتاه گویی و پرداختن به اصل مسئله زندگی حضرت زهرا را می توان دیگر خصوصیت این اثر دانست.

وی ادامه داد: این اثر در نه فصل با عنوان‌های: الگوپذیری انسان، فاطمه الگوی و اسوه برای همه خانواده‌ها، از تولد تا هجرت به مدینه، از هجرت به مدینه تا فتح مکه، از فتح مکه تا رحلت پیامبر، از رحلت پیامبر تا شهادت، عوامل استحاله سیاسی و فرهنگی جامعه از منظر فاطمه زهرا، درس‌ها و آموزه‌های از مکتب فاطمه و بانوان فرهیخته و شجاع همراه جهاد فاطمه سامان یافته است.


سپس سعیده نیکوکار، کتابدار کتابخانه شهید فهمیده کتاب «بانوی بانوان» نوشته علی قهرمانی را معرفی کرد و گفت: این کتاب با ولادت حضرت زهرا (س) آغاز شده و با بیان اتفاقات قبل از ازدواج، ماجرای ازدواج ایشان با امیرالمومنین (ع) و اخلاق و روش آن حضرت در زندگی ادامه می یابد. وفات پیامبر (ص) و اتفاقات پس از آن از جمله غصب خلافت و هجوم به خانه ی اهل بیت (ع)، اقدامات آن حضرت برای دفاع از امیرالمومنین(ع) و نیز قضیه فدک دیگر مطالب بررسی شده است که با بیان چگونگی بیماری و در نهایت شهادت ایشان خاتمه می یابد.

نیکوکار بیان کرد: این کتاب با زبانی ادبی و سرشار از احساسات نگاشته شده اما سراسر زندگی حضرت زهرا(س) را به طور کامل و مستند بیان می کند. یکی از فصل های کاربردی کتاب، اخلاق و روش آن حضرت در زندگی است که بیست و پنج موضوع از وقایع زندگی ایشان برای درس گرفتن همه خوانندگان بیان شده است.


وی افزود: از موارد قابل ذکر کتاب، متن و ترجمه خطبه فدک است که در حضور مهاجرین و انصار و در احتجاج با غاصبان فدک از سوی آن حضرت بیان شده است.

در پایان لیلا محمدی، مسئول کتابخانه شهدای فارسجین به قرائت شعری در مدح ام ابیها حضرت فاطمه زهرا(س) پرداخت.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
6 + 7 =