شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۰

با هدف ترویج کتابخوانی؛

نشست تحلیل و بررسی کتاب «شازده کوچولو» در کرمانشاه برگزار شد

نشست

به همت اداره کل کتابخانه های عمومی کرمانشاه و با هدف ترویج کتابخوانی، نشست تحلیل و بررسی کتاب «شازده کوچولو» به صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، نشست تحلیل و بررسی کتاب «شازده کوچولو» اثر آنتوان دوسنت اگزوپری، به همت واحد فرهنگی اداره کل کتابخانه های عمومی و با حضور رضا کریمی، معاون اداره کل کتابخانه های استان کرمانشاه و کتابداران و مسئولین کتابخانه های عمومی روز شنبه ۱۸ بهمن ماه سال جاری به صورت مجازی برگزار شد.

رضا کریمی، از اساتید دانشگاه و معاون اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، گفت: عنوان کتاب از دو بخش تشکیل شده است: شازده (پرنس) و کوچولو که صفت کوچولو نشان می دهد، داستان در ستایش کودکی است. هرچند متن آن برای کودکان ساده نیست و نویسنده، کتاب را نه به کودکان و نه به بزرگسالان بلکه به دوران کودکی یک بزرگسال تقدیم کرده است.

وی افزود: کودک کسی است که دنیایش کوچک است و آدم بزرگ ها برایش قابل درک نیستند و به قول شازده کوچولو آن ها عجیب هستند. نکات مهمی در بیان ویژگی های کودک در داستان وجود دارد: علاقه به گل و بی توجهی به پایداری امور، محاسبه گر نبودن، تخیل کردن، دوری از رذائلی مانند دائم الخمر و خودپسندی. درباره کودکی سخن بسیار است. شاید اگر یک مسلمان داستانی شبیه به شازده کوچولو را می نوشت از کودکی آسمانی می گفت که پنج صفت کودکان در کلام پیامبر (ص) را نشان می دهد. رمان و فیلم سینمایی «نفس» تا حدی به این صفات نزدیک شده است.

در ادامه، پیمان ریحانی نیا، مسئول کتابخانه عمومی کوثر شهرستان اسلام آباد غرب، گفت: خوشبختانه ترجمه های خوبی از کتاب «شازده کوچولو» داریم که کیفیت اثر را حفظ کرده اند و یکی از این ترجمه ها از محمدقاضی، مترجم کرد، است.

وی خاطرنشان کرد: در پایان مسیر شازده کوچولو بزرگ می شود و به پختگی می رسد. مرگ ارادی شازده کوچولو نماد سفر است و این سفر انفسی است، گرچه ظاهر آفاقی دارد.

زهرا پاکزاد، کتابدار کتابخانه عمومی اندیشه گفت: این رمان روایت سرگشتگی بشر است و یک انسان پرسشگر را نشان می دهد که در یک سیر حرکت می کند و هفت وادی عشق را طی می کند. گفت وگو با روباه و راهنمایی ها او برای شازده کوچولو اوج داستان است.

سعید امامی، دکتری ادبیات فارسی و کتابدار کتابخانه عمومی اندیشه، گفت: این داستان بر بستر اومانیستی و فردگرایانه نوشته شده است. این داستان می تواند علیه لیبرالیسم محسوب شود چرا که هرکس را گرفتار فرد و سیاره خود نشان می دهد.

امیر صالحی، رئیس اداره کتابخانه های شهرستان ثلاث باباجانی گفت: کتاب «شازده کوچولو» بعد از قرآن و انجیل، پرفروش ترین کتاب تاریخ است. این اثر بعد از جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۴ یک گام‌بلند برای رهایی از دوران وحشت پس از جنگ عالمگیر بود. برجستگی این اثر این است که برای تمام رده های سنی و اقتضای هر زمانه ای می توان برداشت های متفاوتی از این کتاب داشت.

احمد مومنی، کتابدار کتابخانه عمومی گفت: این کتاب سرشار از نماد و استعاره است و هر کسی با هر سواد و دانشی آن را بخواند، برداشت خاص خود را خواهد داشت. حتی یک شخص با خواندن چندباره آن برداشت های تازه تری خواهد داشت.
ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 1 =