دوشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۶

به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قزوین؛

نشست نقد و بررسی کتاب «شهید سعید» در قزوین برگزار شد

شهید سعید

به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قزوین، نشست نقد و بررسی کتاب «شهید سعید» شامل اشعار شاعران استان قزوین درباره شهید قاسم سلیمانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین، همزمان با دهمین روز از دهه فجر، نشست نقد و بررسی کتاب «شهید سعید» شامل اشعار شاعران استان قزوین درباره شهید قاسم سلیمانی برگزار شد. این کتاب توسط اسماعیل سکاک و سیدمحمدحسین ابوترابی، از شاعران محقق و پژوهشگر قزوینی گردآوری شده است.«شهید سعید» تبلور اندیشه شاعران قزوینی در خصوص شهید سلیمانی

ابوترابی از مولفین این کتاب در مراسم نقد و بررسی کتاب «شهید سعید»، گفت: این کتاب به‌منظور جمع‌آوری و حفظ آثار تولید شده در حوزه شعر در خصوص شهید سلیمانی منتشر شد. تلاش کردیم تا آثاری که در این حوزه تولید شده است در قالب یک محتوای فرهنگی ماندگار برای جامعه گردآوری شود.

این پژوهشگر گفت: شهادت شهید سلیمانی تاثیر زیادی بر اقشار مختلف مردم داشت و هر شخصی در هر جایگاهی که بود، تلاش کرد تا گامی در جهت تقدیر از زحمات ایشان بردارد، از این رو شاعران استان قزوین نیز همراه با این موج ایجاد شده، تلاش کردند بخشی از رشادت‌ها و فداکاری‌های این شهید بزرگ را در اشعار خود به تصویر بکشند. این کتاب نیز شامل ۵۱ قطعه شعر از ۳۳ شاعر قزوینی درباره شهید سلیمانی است.

ابوترابی عنوان کرد: مناسبت‌های مختلف و رویدادهای جامعه بر آثار تولیدشده هنری در یک مقطع زمانی اثرگذار است؛ اما بخشی از این آثار به‌ دلیل اینکه گردآوری و یکپارچه نشده است، فراموش می‌شوند؛ ما تلاش کردیم از این اتفاق در مورد اشعار مرتبط با شهید سلیمانی جلوگیری کنیم که در نهایت با همکاری بسیج هنرمندان استان قزوین این مجموعه به چاپ رسید. انقلاب به ایدئولوژی و جهان‌بینی هنرمندان جهت داد

ابراهیم سکاک، محقق و پژوهشگر قزوینی و دیگر گردآورنده این اثر در سخنانی در این نشست، گفت: یکی از برکاتی که انقلاب اسلامی داشت، جهت دادن به ایدئولوژی و جهان‌بینی هنرمندان و جریان‌سازی در تولیدات هنری بود. یکی از موضوعاتی که شاعران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به‌صورت ویژه به آن پرداختند، ظلم‌ستیزی و عدالت‌خواهی بود؛ عناصری که در اوایل انقلاب و دهه ۷۰ به‌شدت در آثار تولیدشده هنری به چشم می‌خورد و می‌بینیم که پیروزی مستضعفان بر مستکبران در روح آثار تولیدشده دیده می‌شود.

این شاعر قزوینی ادامه داد: ایستادگی در برابر استبداد یکی از بحث‌هایی بود که در شعر شاعران انقلاب جلوه کرد، چراکه مفاهیم ارزشی دینی و اسلامی نیز توانست در این اشعار جای خود را باز کند.

سکاک افزود: سال گذشته مجموعه شعر سرود «سرخ سپیدار» با مشارکت گسترده شاعران قزوینی در بیش از ۲۰۰ صفحه جمع‌آوری شد و توانست جایگاه شعر پایداری استان قزوین را به تصویر بکشد و قطعا این رویه برای حفظ آثار شاعران قزوینی ادامه خواهد داشت.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 2 =