چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۹

با حضور مسئولان کشوری و استانی؛

کتاب «انقلاب اسلامی در اردبیل» رونمایی شد

رونمایی - کراپ‌شده

آیین رونمایی از کتاب «انقلاب اسلامی در اردبیل» با مشارکت اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل و مرکز اسناد انقلاب اسلامی رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، آیین رونمایی از کتاب «انقلاب اسلامی در اردبیل» با حضور ولی اسماعیلی، نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی؛ صدیف بدری، نماینده مردم اردبیل، نمین و نیر در مجلس؛ حجت‌الاسلام ناصر نصیری، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان اردبیل؛ حجت‌الاسلام مهدی ستوده، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل؛ بهروز ندایی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اردبیل؛ سرهنگ عبداللهی، نماینده سپاه حضرت عباس(ع)؛ علی واحد، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در استان اردبیل؛ یاسر شاهی، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران اردبیل؛ پروانه رضاقلی‌زاده، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان؛ محمدمهدی اسماعیلی، معاون پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی و رئیس پژوهشکده مطالعات انقلاب اسلامی؛ مجتبی خلیل‌زاده، فرزند آیت‌الله مروج؛ حاج اصغر تقی‌زاده شکیبا، مدیرکل سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و مبارز انقلابی، رحیم نیکبخت و رجب ایزدی نویسندگان کتاب برگزار شد. همچنین مهدی توکلیان، مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز به صورت مجازی در این مراسم حضور داشت.

در ابتدای این مراسم مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل ضمن گرامیداشت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: تاریخ به هویت‌بخشی افراد کمک می‌کند. قرآن کریم در سوره‌های مختلف از جمله فاطر و نحل انسان را به مطالعه تاریخ فرامی‌خواند. انسان را موتور محرکه تاریخ می‌داند و می گوید که انسان‌ها خود تاریخ خودشان را می سازند.

رضاقلیزاده با اشاره به اهداف نگارش تاریخ گفت: امام خمینی(ره) هدف از نگارش صحیح تاریخ انقلاب اسلامی را، بیداری و آگاهی نسل های آینده دانست تا به واقعیت‌های نهضت اسلامی پی ببرند و از این رهگذر سرمشقی برای خود بیابند. رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز یکی از مهم ترین نیازهای حرکت انقلابی صحیح و عمیق را کسب آگاهی و بصیرت تاریخی می‌دانند.

وی تصریح کرد: نکته بسیار مهم در مطالعه تاریخ این است که باید تاریخ را از مجرای منابع مطمئن و سالم و صحیح خواند؛ چراکه جریانات منحرف در عرصه تاریخ نگاری همواره بسیار فعال بوده اند.

اصغر تقی زاده شکیبا، از پیشکسوتان انقلابی استان اردبیل با تبریک چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: کتاب «انقلاب اسلامی در اردبیل» در رشد و ترویج فرهنگ انقلاب اسلامی در اردبیل نقش خواهد داشت و ما این اثر را گرامی می‌داریم.

این پیشکسوت انقلابی خاطرنشان کرد: همه ما می‌دانیم که انقلاب اسلامی ایران تجلی اراده جمعیت بزرگ ایران بود و این نهضت با رهبری حضرت امام و یاران این رهبر و همراهی مردم به وقوع پیوست. توانست همه عرصه‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و ... را دگرگون کند و فرهنگ انقلاب و ارزش‌های انقلاب را جایگزین فرهنگ طاغوتی و استبدادی کند.

وی تصریح کرد: این انقلاب با تاثیرگذاری در حوزه‌های مختلف توانست تحولات عظیم و چشمگیری در عرصه‌های انسانی و اجتماعی به وجود بیاورد. خوب است که انقلاب اسلامی در اردبیل مورد بازشناسی و تفحصی عظیم قرار گرفته است.

در ادامه بهروز ندایی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اردبیل طی سخنانی گفت: طبق بیانیه گام دوم انقلاب، می‌توان انقلاب را به ۴ دوره تقسیم کرد که عبارت است از: قبل از انقلاب؛ حین انقلاب؛ بعد از انقلاب و آینده انقلاب.

ندایی ادامه داد: در جریان انقلاب، روحانیون و افراد مختلف از جمله بازاری‌ها، دانشجویان، دانش‌آموزان، کارگران، عشایر و ... در راه انقلاب تلاش کردند و تعدادی از آن‌ها در این مسیر شهید شدند؛ بسیاری مجروح شدند و در حال حاضر تعداد کثیری از این عزیزان در قید حیات نیستند. ما برای پاسداشت حرکت ارزشمند این عزیزان و زنده نگه داشتن آرمان‌ها و تلاش‌ها و زحمات آنان باید مستندسازی کرده و تاریخ انقلاب را بنویسیم و منتشر کنیم و به این وسیله پیشینه انقلاب و این حرکت با عظمت را به نسل بعد معرفی کنیم.

وی با اشاره به تلاش عوامل بیگانه و مغرض در تحریف تاریخ انقلاب، گفت: اگر ما تاریخ را درست و مستند روایت نکنیم، عوامل بیگانه و سودجو با تحریف تاریخ شرایط را به نفع خود پیش می‌برند تا نسل جدید را از راه انقلاب منحرف کنند. به همین منظور از دست‌اندرکاران مرکز اسناد انقلاب اسلامی و نویسندگان کتاب «انقلاب اسلامی در اردبیل» که تاریخ واقعی را روایت می‌کنند، تقدیر و تشکر می‌کنم.

در ادامه مهدی توکلیان، مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور که به صورت مجازی در این جلسه حضور داشت، بیان کرد: در سفری که مقام معظم رهبری به اردبیل داشتند، به دو نکته اشاره و تاکید کردند که جا دارد، اینجا بیان کنم؛ یکی اینکه اردبیلی‌ها توانستند اختلافات قومی و قبیله‌ای و عشایری را از بین ببرند، آن را به وحدت تبدیل و یک استان منسجم ایجاد کنند. همچنین آن ها با احیای مذهب شیعه، به ترویج فرهنگ حسینی کمک شایانی کردند.

توکلیان با اشاره به رسالت نهاد کتابخانه های عمومی در ترویج کتابخوانی، ادامه داد: این آیین‌ها برای مخاطبان دارای ارزش و اهمیت فراوانی است و بدین ترتیب، گنجینه ارزشمندی از ارزش‌ها برای نسل‌های مختلف عرضه می‌شود و از این طریق با گوشه‌هایی از تاریخ انقلاب در مناطق مختلف کشور آشنا می‌شوند.

محمدمهدی اسماعیلی، معاون پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی دیگر سخنران این برنامه بود. وی در ابتدا یادآور شد: مبارزات مردم اردبیل در انقلاب اسلامی از جایگاه ویژه و ممتازی برخوردار است. اردبیل پایگاه اصلی ترویج و تثبیت مذهب شیعی است و در طول ۵۰۰ سال اخیر نقش بسزایی در این زمینه ایفا کره است.

وی با بیان اینکه استان اردبیل مراجع و نام‌آورانی دارد که نامشان همواره در یاد و خاطره‌ها زنده است و در تاریخ انقلاب اسلامی می‌درخشد، گفت: یکی از مهم‌ترین وظایف مرکز اسناد انقلاب اسلامی ثبت و ضبط روند انقلاب اسلامی و وقایع و رخدادهای آن در حوزه‌های استانی است.

معاون پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی ادامه داد: تاکنون ما در مرکز اسناد موفق به انتشار حدود ۴۰ اثر در حوزه استان‌ها شده‌ایم. در بعضی استان‌ها حتی مبارزات شهرستان‌ها در انقلاب هم کار شده است. مثلاً در استان فارس به شهرستان کازرون پرداخته شده است و نقش استان‌های دیگر در پیروزی انقلاب نیز در حال تدوین است.

رئیس پژوهشکده مطالعات انقلاب اسلامی افزود: امروزه مسئولیت‌ ما نسبت به دیگر زمان‌ها بیشتر است؛ چراکه بزرگانی که این انقلاب را درک کرده‌اند، یا به رحمت خدا رفته‌اند و یا از سن‌ بالایی برخوردار هستند. برای ثبت و ضبط تاریخ انقلاب باید از آن‌ها کمک بگیریم و برای تسریع کار با به کار گیری پژوهشگران در برخی مناطق در این حوزه اقدام کرده ایم. در حال حاضر ۲۰ اثر در دست تدوین و پژوهش داریم که بخشی از آن ها در مراحل نهایی، برخی در مراحل پژوهش و برخی آماده انتشار هستند.

در ادامه مجتبی خلیل‌زاده، فرزند آیت‌الله مروج اظهار داشت: روحانیت مبارز شیعه در پیروزی انقلاب اسلامی نقش بسزایی داشته است. ازجمله روحانیونی که در شهر ما نقش برجسته‌ای داشتند، مرحوم آیت‌الله مروج بود.

خلیل‌زاده به روایت خاطره ای از دوران انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: رمضان سال ۵۷ سخنرانی‌ها بعد از افطار در مساجد شهر برگزار می‌شد. در مسجد میرزا علی‌اکبر یک سخنران از قم دعوت شده بود که حاج آقای حسن‌زاده نام داشت. حدود ۳ شب سخنرانی کرد و صحبت‌های شدیداللحنی علیه حکومت پهلوی در مسجد میرزاعلی اکبر داشت. این روحانی مجاهد شب‌ها در منزل ما می‌ماند و ساواک که از سخنرانی‌های او باخبر شده بود، قصد دستگیری او را داشت. حاج آقا مروج به او گفت که ساواک به دنبال شما است. او هم گفت که من کار خودم را انجام می‌دهم و از این راه باز نمی‌ایستم. یادم می آید نیم ساعت مانده به سحر زنگ خانه ما به صدا درآمد. من رفتم در را باز کردم و دیدم افراد آشنا نیستند و گفتند که آمده‌اند مهمان ما را ببرند که بعد هم او را دستگیر و به تهران منتقل کردند.

ولی اسماعیلی، نماینده مردم گرمی و مغان در مجلس شورای اسلامی نیز دیگر سخنرانی این مراسم بود. وی در ابتدا یاد و خاطره مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان، رئیس فقید مرکز اسناد انقلاب اسلامی را گرامی داشت و سپس با اشاره به نقش مردم اردبیل در پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: اردبیل در مبارزات انقلابی پیشینه ارزشمندی داشته و شهدای زیادی را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

اسماعیلی درباره اهمیت تدوین تاریخ انقلاب گفت: آغاز نهضت اسلامی در استان اردبیل با حرکت آیت‌الله مروج شروع شد و ما نیاز داریم که مکتوباتی مانند کتاب «انقلاب اسلامی در اردبیل» به رشته تحریر درآید.

نماینده مردم گرمی و مغان تصریح کرد: باید تلاش کنیم تا مکتوبات و اسناد مهم درباره تاریخ انقلاب را به نسل چهارم انقلاب منتقل کنیم؛ چراکه در حال حاضر موجی برای تطهیر پهلوی اول و دوم راه افتاده است که ما باید برای جلوگیری از تحریف تاریخ انقلاب اسلامی، تلاشی جدی کنیم و این وظیفه ما است تا انقلاب اسلامی و انقلاب فرهنگی شکل گرفته را به نسل بعدی منتقل کنیم.

ولی اسماعیلی تاکید کرد: نقش عشایر ایل مغان در پیروزی انقلاب اسلامی نیز بسیار مهم و اثرگذار است و باید بدان نیز توجه کرد. ما آمادگی داریم تا در این زمینه به مرکز اسناد انقلاب اسلامی کمک کنیم.

صدیف بدری، نماینده مردم اردبیل، نمین و نیر در مجلس دیگر میهمان و سخنرانی این مراسم بود. رئیس مجمع نمایندگان استان اردبیل در مجلس از مرکز اسناد انقلاب اسلامی به دلیل تدوین و انتشار کتاب «انقلاب اسلامی در اردبیل» تقدیر کرد. وی گفت: استان اردبیل نقش بسزایی در پیروزی انقلاب اسلامی داشته است. اردبیل دو حق بزرگ برای ایران دارد: یکی انسجام و اقتدار ایران اسلامی در زمان خاندان شیخ صفی‌الدین اردبیلی (خاندان صفوی) و موضوع دوم احیای مذهب تشیع که در زمان خاندان شیخ صفی‌الدین اردبیلی اتفاق افتاده است. همچنین در انقلاب اسلامی مردم و اقشار مختلف اردبیل نقش بسزا و بی بدیلی داشتند و ۴۷ شهید به انقلاب اسلامی تقدیم کردند.

وی با اشاره به نقش علمای اردبیل و مردم این استان در پیروزی انقلاب ادامه داد: آیت الله مروج اردبیلی، موسوی و مشکینی و دیگر علمای این خطه نقش موثری در پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس داشتند. مردم در این استان به مکتب انقلاب اسلامی لبیک گفتند. این مکتب باعث شد که در زمان دفاع مقدس، ایران در مقابل کل دنیا ایستادگی کرد.

رئیس مجمع نمایندگان استان اردبیل ادامه داد: در کتاب «انقلاب اسلامی در اردبیل» تمام خاطرات و اسناد در قالب یک اثر گردآوری شده است. به این ترتیب این کتاب جوابگوی نسل‌های آینده خواهد بود. امید است بتوانیم مکتب انقلاب اسلامی و آرمان‌های انقلاب را به صورت عملی دنبال کنیم.

در ادامه رحیم نیکبخت، نویسنده کتاب «انقلاب اسلامی در اردبیل»، گفت: اردبیل از دوره صفویه در تاریخ و فرهنگ ایران نقش موثری داشته است. شاه اسماعیل صفوی نه به عنوان شاه، بلکه به عنوان کسی که مذهب شیعه را در ایران رسمیت بخشید، نقش با اهمیتی در تاریخ کشور دارد. همچنین در تاریخ اردبیل نام شخصیتی مثل مرحوم مقدس اردبیلی می‌درخشد که جایگاه مهمی در تاریخ تشیع در ایران دارد. در دوره مشروطه شخصیتی به نام مرحوم میرزا علی‌اکبر مجتهد و در دوره رضاشاه شخصیت مبارزی مثل مرحوم آیت‌الله سید یونس اردبیلی و در دوره انقلاب آیت‌الله موسی اردبیلی را داریم.

نویسنده کتاب «انقلاب اسلامی در اردبیل» ادامه داد: این کتاب در واقع نقشه راهی برای تلاش‌های بعدی در راستای بیشتر شدن مطالب در این حوزه است. در رابطه با تک‌نگاری و رجال‌شناسی اردبیل و نیز کانون‌های مبارزاتی در این استان باید کارهای دیگری هم انجام شود.

در پایان، با حضور مسئولین فرهنگی و کشوری استان اردبیل از کتاب «انقلاب اسلامی در اردبیل» که از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، رونمایی شد.

گفتنی است، مراسم رونمایی از کتاب انقلاب اسلامی در اردبیل با مشارکت و همکاری اداره کل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل و مرکز اسناد انقلاب اسلامی برگزار شد. این کتاب به قلم رجب ایزدی و رحیم نیکبخت نگاشته شده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
8 + 5 =