شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۴

همزمان با ایام محرم برگزار شد؛

برنامه های ویژه فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی

برنامه های ویژه ایام محرم در کتابخانه‌ها‌ی عمومی استان

کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، به مناسبت ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع)، برنامه های فرهنگی ویژه ای اجرا کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، کتابخانه های عمومی اولوالألباب، پروفسور معتمدنژاد و شهدای باقریه شهرستان بیرجند و کتابخانه های عمومی ملاعبدالله بشروی و امام جعفرصادق(ع) شهرستان بشرویه برنامه هایی از قبیل نمایشگاه تخصصی کتاب، کارگاه رنگ آمیزی و نقاشی و ساخت کاردستی، محفل تلاوت قرآن، نشست جمع خوانی، نمایشنامه خوانی و قصه گویی برگزار کردند.


نمایشگاه تخصصی کتاب عاشورا در کتابخانه اولوالألباب
همزمان با آغاز ماه محرم و عزاداری امام حسین(ع)، نمایشگاه کتابی با عنوان عاشورا به مدت یک هفته در معرض دید علاقه مندان قرار دارد.
هدف از برگزاری این نمایشگاه، آشنایی هرچه بیشتر اعضا و مراجعان با سیره و رفتار حسینی بود.


کارگاه رنگ آمیزی و نقاشی ویژه محرم در کتابخانه اولوالألباب
به مناسبت فرارسیدن ایام محرم و شهادت امام حسین(ع) کارگاه نقاشی و رنگ آمیزی ویژه محرم در کتابخانه اولوالألباب با حضور اعضای فعال برگزار شد.


ساخت کاردستی و مسابقه حل جدول در کتابخانه اولوالألباب
برنامه ساخت کاردستی و مسابقه حل جدول، ویژه ایام عزاداری سالار شهیدان، همزمان با آغاز محرم توسط اعضای کتابخانه اولوالألباب انجام و در پایان، به تمامی شرکت کنندگان جوایزی اهدا شد.


محفل تلاوت نور و قرائت زیارت عاشورا در کتابخانه اولوالألباب
همزمان با آغاز ایام محرم اعضای فعال کتابخانه اولوالألباب به قرائت سوره هایی از قرآن کریم و زیارت عاشورا پرداختند و ثواب قرائت آن را به امام حسین(ع) و یاران با وفای ایشان اهدا کردند.


جمع خوانی کتاب «مصیبت نامه و اشعار محرم» در کتابخانه پروفسور معتمدنژاد روستای دستگرد
به مناسبت فرارسیدن ماه محرم تعدادی از اعضای فعال کتابخانه پروفسور معتمدنژاد روستای دستگرد به جمع خوانی کتاب «مصیبت نامه و اشعار محرم» پرداختند.


نمایشنامه خوانی از کتاب «ساقی» در کتابخانه پروفسور معتمدنژاد
اعضای فعال کتابخانه پروفسور معتمدنژاد به مناسبت فرارسیدن ماه محرم کتاب «ساقی» از مجموعه کتاب های «قصه عاشورا» را نمایشنامه خوانی کردند و در آخر به اجرای این نمایش پرداختند.


نمایشگاه کتاب ویژه ماه محرم در کتابخانه شهدای باقریه 
همزمان با آغاز ماه محرم و در راستای اشاعه و ترویج فرهنگ عاشورا و آشنایی هرچه بیشتر مراجعان به ویژه نوجوانان و جوانان با فلسفه عاشورا، نمایشگاه کتابی با محوریت موضوعی فرهنگ عاشورا و قیام سیدالشهدا علیه السلام در کتابخانه عمومی شهدای باقریه بیرجند برپا شد.
در این نمایشگاه، ۲۳ عنوان کتاب با محوریت موضوعی فرهنگ عاشورا و امام حسین علیه السلام و یاران ایشان ویژه گروه های سنی کودک، نوجوان و بزرگسال در قالب عناوینی چون «رد پای خورشید»، «تاریخ واقعه کربلا»، «توجیح المسائل کربلا»، «تشنه لبان»، «آینه داران آفتاب»، «زوایای ناپیدای نهضت امام حسین علیه السلام» و «قلب شیشه ای» در معرض دید مراجعان به کتابخانه قرار گرفت.


نمایشگاه کتاب با موضوع محرم در کتابخانه های عمومی شهرستان بشرویه
همزمان با فرارسیدن ماه محرم و ایام سوگواری عزاداران حسینی، نمایشگاهی از کتاب‌های مرتبط با زندگی امام حسین(ع) و قیام عاشورای حسینی، در معرض دید اعضا قرار گرفت.
هدف از برگزاری این نمایشگاه، آشنایی اعضای کتابخانه و مراجعان با فرهنگ عاشورایی و ایجاد انگیزه برای مطالعه و احیای ارزش های دینی، پیام و فلسفه قیام امام حسین(ع) به ویژه در بین نوجوانان و جوانان بوده است.
علاقمندان می‌توانند با مراجعه به این نمایشگاه، با کتاب‌های ارزشمندی همچون ترجمه مقتل امام حسین(ع)، کربلا مبارزه با پوچی‌ها، یک جرعه عطش، درسی که حسین به انسان‌ها آموخت، آینه در کربلا، مراقبه‌های عاشورایی و تفسیر تاریخ سرخ و طریق عشق، آشنا و از آن ها بهره‌مند شوند.


قصه گویی از کتاب «ده قصه عاشورایی» در کتابخانه ملاعبدالله بشروی
 کتاب «ده قصه عاشوارایی» نوشته فریبا کلهر در سال ۹۵ توسط انتشارات قدیانی به چاپ رسیده است. در این کتاب ۱۰ شخصیت تأثیرگذار در واقعه عاشورا به عنوان محور قصه ها انتخاب شده اند. این کتاب ویژه مخاطبان کودک در گروه سنی(ج) است.
در این قصه ها هیچ کدام از شخصیت ها با نام خودشان آورده نشده اند. هر شخصیت برای خود صفتی دارد که با آن صفت در قصه معرفی می شود و این موضوع باعث می شود که مخاطب در مواجهه با این قصه ها حس نکند با داستانی تکراری روبه رو است.