شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۱

محمد حسن زاده عنوان کرد؛

جشنواره «هدهد سفید» ارتباط نویسندگان و خوانندگان را از طریق کتابخانه ها تقویت می کند

محمد حسن زاده در کوار

محمد حسن زاده، از استادان عرصه کتابداری، درباره برگزاری نخستین جشنواره «هدهد سفید» گفت: این جشنواره در واقع رخدادی برای توسعه ارتباط بین نویسندگان و خوانندگان از طریق کتابخانه ها است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، محمد حسن زاده، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس در رشته علم اطلاعات و دانش شناسی، در حاشیه برگزاری اختتامیه نخستین جشنواره «هدهد سفید» گفت: اینکه این جشنواره توسط نهاد کتابخانه های عمومی کشور برگزار شده، ویژگی مهم این جشنواره محسوب می شود.
وی در این باره توضیح داد: به هر حال ممکن است که بسیاری از سازمان‌ها و دستگاه‌ها در این عرصه فعالیت کنند و کارشان برگزاری اینگونه جشنواره ها باشد؛ ولی اینکه این جشنواره توسط نهادی برگزار شده است که از یک سو با کودکان و نوجوانان و از سوی دیگر با کتاب و کتابخوانی مرتبط است، و همچنین ظرفیت بسیار بالایی برای انتخاب داوران کودک و نوجوان و همراهی کتابداران با آنها دارد، فرصتی بسیار نادر و کمیاب است.
حسن‌زاده افزود: اینکه ما بتوانیم با واسطه قرار دادن کتابخانه‌های عمومی، خوانندگان را با نویسندگان مرتبط کنیم اتفاق بسیار ویژه‌ای است و این حرکت قطعاً در آینده می‌تواند به توسعه کتابخوانی کمک کند. از این جهت معتقدم که جشنواره «هدهد سفید» در واقع رخدادی برای توسعه ارتباط بین نویسندگان و خوانندگان است.
این استاد دانشگاه با اشاره به تاثیر مشارکت کودکان و نوجوانان در حرکت‌های فرهنگی گفت: فکر می‌کنم که سپردن مسئولیت داوری به بچه هایی که مخاطب این کتاب ها هستند لذت کتابخوانی را برای آن‌ها دوچندان می‌کند؛ چراکه اولاً این کتاب‌ها را دقیق می خوانند؛ دوما با هدف این که می‌خواهند کتاب را قضاوت کنند آنها را می خوانند و سوما خودشان را در جایگاهی احساس می‌کنند که می‌توانند در ارتباط با کتاب اظهار نظر کنند و این موضوع در آینده به بالندگی فکری آنها کمک خواهد کرد.
محمد حسن زاده یادآور شد: این حرکت همچنین تلنگری برای نویسندگان است که نشان می‌دهد خوانندگان آنها خوانندگان منفعلی نیستند که این موضوع نیز می تواند به ارتقاء کیفی خواندن کمک کند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 5 =