دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۱

گفت و گو با افسانه فرسا، مسئول کتابخانه برگزیده سال ۹۸؛

بعد از ۳۰ سال، کتابداری مثل روز اول برایم شیرین و دلچسب است

مصاحبه لرستان1

افسانه فرسا، مسئول کتابخانه عمومی غدیر خرم آباد که در آستانه بازنشستگی به عنوان مسئول کتابخانه برتر انتخاب شده است گفت: با گذشت ۳۰ سال کار در کتابخانه، همچنان کتابداری برایم همانند روز اول شیرین و دلچسب است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان لرستان، افسانه فرسا، مسئول کتابخانه عمومی غدیر خرم آباد، دانش آموخته رشته علم اطلاعات و کتابداری است که از سال ۶۷ به استخدام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درآمد و در کتابخانه های عمومی شهر خرم آباد مشغول به کار شد. فرسا در هفته کتاب سال جاری از جمله برگزیدگان ملی استان لرستان بود که جایزه مسئول نمونه کشوری را در آیین ملی گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار کسب کرد.

فرسا کسب این موفقیت را نتیجه همدلی در کتابخانه های عمومی و در اولویت قرار دادن مخاطب دانست و گفت: با گذشت ۳۰ سال کار در کتابخانه، همچنان کتابداری برایم همانند روز اول شیرین و دلچسب است و با عشق و علاقه ای وافر در محل کار حاضر می شوم. وجه اشتراک فراوان کار و علایق شخصی، موجب شده تا آخرین روز کاری خود، با همان روحیه روز اول در کتابخانه حضور داشته باشم.

مسئول کتابخانه عمومی غدیر خرم آباد به فعالیت های فرهنگی کتابخانه محل خدمت خود اشاره کرد و گفت: برنامه های متنوع فرهنگی در این کتابخانه به منظور معرفی و شناسایی بیش از پیش کتابخانه به عنوان پایگاه فرهنگی در حال انجام است که از جمله این فعالیت ها، کلاس مشاوره بوده که در جهت کاهش آسیب های اجتماعی و فرزندپروری یک روز در هفته  با دعوت از اعضای کتابخانه و خانواده های آنان برگزار می شود.

افسانه فرسا ادامه داد: تربیت نسلی کتابخوان و کتاب دوست مستلزم این است که برای کودکان و نوجوانان برنامه های مناسب و فراگیری داشته باشیم. از همین رو کتابخانه عمومی غدیر علاوه بر برنامه های هفتگی خود نظیر تور های بازدید کودکان و نوجوانان از کتابخانه و آشنایی با خدمات ارائه شده، برنامه سفیران دانایی را نیز در مدارس و با همکاری برخی از دانش آموزان به عنوان سفیر کتاب برگزار می کند.

فرسا دیگر برنامه های ویژه کودکان و نوجوانان را قصه گویی، جمع خوانی، پیاده روی داستانی(مسیری در کتابخانه مشخص شده که کودکان ضمن حرکت در این مسیر با بخش های مختلف کتابخانه آشنا شده و همزمان داستان جذابی را دنبال می کنند)، نشست های کتابخوان تخصصی با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دانست.

مسئول کتابخانه نمونه کشور با بیان اینکه برگزاری برنامه های مناسبتی در کتابخانه عمومی غدیر به صورت مستمر انجام می شود، گفت: سلسله نشست های فصلی نقد و بررسی ادبیات کهن با حضور نویسندگان و شاعران استان از پرطرفدارترین برنامه های فرهنگی این کتابخانه است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 3 =