شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۲

با حضور مدیرکل کتابخانه‌های استان؛

نخستین جلسه کارگروه «کودک و نوجوان» کتابخانه مرکزی یزد برگزار شد

نخستین جلسه کارگروه «کودک و نوجوان» کتابخانه مرکزی یزد برگزار شد

نخستین جلسه کارگروه «کودک و نوجوان» کتابخانه مرکزی یزد با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی یزد، نخستین جلسه کارگروه «کودک و نوجوان» کتابخانه مرکزی یزد سه‌شنبه ۱۸ شهریورماه، به ریاست رقیه دوست فاطمی‌ها، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان یزد و با حضور حامد عطارها، معاون اداره کل؛ محسن رفیعی، رئیس اداره شهرستان یزد؛ امیر زکی‌پور، سرپرست کتابخانه مرکزی؛ کتابداران بخش کودک کتابخانه و جمعی از کارشناسان اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان برگزار شد. طی این نشست در خصوص ساماندهی برنامه‌های بخش کودک کتابخانه و همکاری با سازمان‌هایی همچون بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی برای اجرای برنامه‌های ویژه کودکان بیمار بستری در بیمارستان‌ها و مراکز مددجویی تحت پوشش بهزیستی، بحث و تبادل نظر شد.

اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی نظیر قصه‌گویی، نمایشنامه‌خوانی و کلاس آموزشی ویژه کودکان و نوجوانان در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، یکی دیگر از مباحث مطرح شده در این جلسه بود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در انتهای این جلسه با اشاره به اینکه تعطیلی اجباری کتابخانه‌ها به دلیل شیوع کرونا، فرصت مناسبی فراهم آورد تا بتوان به ظرفیت‌های جدید برای ترویج کتابخوانی اندیشید، اظهار داشت: همکاران کتابدار باید نسبت به رسالتی که در قبال فرهنگ جامعه و ترغیب مردم به مطالعه دارند، متعهد باشند و از هر ابزار و روشی برای پیشبرد رسالت اصلی خود بهره بگیرند. فعالیت‌های همه بخش‌های کتابخانه به خصوص برنامه‌های بخش‌ کودک باید حول کتاب و در راستای ترویج کتابخوانی انجام شود.

دوست فاطمی‌ها ادامه داد: بهره‌گیری از ظرفیت فضای مجازی برای بازتعریف نقش‌ها و وظایف کتابخانه‌های عمومی و شناساندن هرچه بیشتر خدمات کتابخانه به اقشار مختلف مردم در شرایط فعلی یکی دیگر از نقش‌هایی است که همکاران بخش‌های مختلف باید به خوبی از عهده ایفای آن برآیند و بتوانند با اجرای برنامه‌های جذاب و مفید در فضای مجازی، پیوند مخاطبان خود را با کتاب و کتابخانه حفظ کنند.

گفتنی است، کتابخانه مرکزی یزد پس از حدود ربع قرن از آغاز ساخت آن، سرانجام با حمایت ویژه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تکمیل و تجهیز و در اواخر سال ۹۸ آماده بهره‌برداری شد، با این حال به دلیل شیوع ویروس کرونا، افتتاح رسمی آن به زمان دیگری موکول شد. بخش کودک این کتابخانه با متراژ حدود ۳۵۰ مترمربع از بزرگ‌ترین بخش‌های کودک موجود در کتابخانه‌های عمومی کشور است. مخزن کتاب مستقل، اتاق بازی، اتاق قصه‌گویی و سالن جلسات و برنامه‌ها، از قسمت‌های متنوع بخش کودک کتابخانه مرکزی یزد است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
6 + 1 =