یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۱

با حضور مجازی مدیرکل توسعه کتابخانه ها و مشارکت‌های نهاد؛

مراسم تجلیل از کتابداران و کتابخوانان استان قزوین برگزار شد

مراسم

مراسم تجلیل از کتابداران، فعالین حوزه کتاب و برگزیدگان دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی استان قزوین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین، مراسم تجلیل از کتابداران، فعالین حوزه کتاب و برگزیدگان دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی استان با حضور فاطمه محمدبیگی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین؛ صدیقه ربیعی، مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری قزوین؛ اصغر گودرزی، مدیرکل توسعه کتابخانه ها و مشارکت‌های نهاد کتابخانه های عمومی؛ مریم بیدخام، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی استانداری و محمد رستمی معاونت فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین و جمعی مسئولین استان در بستر اسکای روم برگزار شد.

محمدبیگی بیان کرد: اهمیت مطالعه کتاب و کتابخوانی، آن قدر بالا است که مقام معظم رهبری یکی از پر خسارت ترین تنبلی ها را تنبلی در خواندن کتاب می دانند و از این رو توصیه کردند تا در ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی از هیچ تلاشی فروگذار نشود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین گفت: ترویج فرهنگ کتابخوانی و مطالعه یک مسئله چند وجهی است که شامل سطوح خرد و کلان است، از این رو کتابخانه های عمومی به عنوان یکی از مراکز تسهیل کننده در این حوزه نقشی اثرگذار در ترویج کتابخوانی در سطوح خرد و کلان ایفا می کنند.

محمد بیگی افزود: امروز همه دنیا به این باور رسیده است که کتابخوانی امری اکتسابی است و برای نهادینه کردن آن در بین اعضای جامعه باید از سنین کودکی با آموزش غیر مستقیم و حمایت از عادت مطالعه بهره گیری کرد تا در بزرگسالی تبدیل به رفتار شود.

وی افزود: در پی شرایط ایجاد شده با شیوع بیماری کرونا و تعطیلی نهاد کتابخانه های عمومی برای مدتی به دستور ستاد پیشگیری از شیوع بیماری کرونا، از فعالیت های فرهنگی به صورت حضوری محروم شدیم ولی فعالیت های ترویجی و فرهنگی در مسیر خدمت رسانی به مخاطبین متوقف نشد و در فضای مجازی تغییر مسیر داد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین گفت: در این ایام بیش از ۱۵ هزار کلیپ آموزشی، ترویجی و قصه گویی تولید و در بستر فضای مجازی به مخاطبین ارائه شد.

محمد بیگی افزود: همچنین در یکسال گذشته بیش از ۱۰ هزار خبر از اداره کل کتابخانه های عمومی با هدف آشنایی با فعالیت های ترویجی کتابخانه ها در رسانه های مختلف به انتشار رسید که بخش قابل توجهی از این اخبار مرتبط با پیگیری پروژه های نیمه تمام استان قزوین بود که با پیگیری و هماهنگی های به عمل آمده امیدواریم تا پایان امسال تعدادی از این پروژه ها به بهره برداری برسد.

وی تصریح کرد: در این مدت همکاران بنده در تلاش بودند تا ارتباط خود را با کاربران و مخاطبین کتابخانه ها حفظ کرده و با حمایت های انجام شده توانستیم خدمات خود را به صورت ویژه به مردم ارائه کنیم. نیاز است از مسئولین استانی به ویژه استاندار محترم قزوین نیز به دلیل همراهی با اداره کل کتابخانه های استان تشکر کنیم.

کرونا، خلاقیت و نوآوری در فعالیت های ترویجی حوزه کتاب را رونق بخشید

اصغر گودرزی، مدیرکل توسعه کتابخانه ها و مشارکت‌های نهاد کتابخانه های عمومی در بخش دیگری از این مراسم گفت: شیوع بیماری کرونا توانست همه ابعاد زندگی را در تمام دنیا تحت تاثیر قرار دهد که کتابخانه های عمومی نیز از این قاعده مستثنی نماند و در مرحله نخست با تعطیلی موقتی و پس از آن با تغییر نوع فعالیت مواجه بودیم که موجب شد بخشی از برنامه ها و فعالیت های فرهنگی در این نهاد به فضای مجازی منتقل شود.

وی بیان کرد: با توجه به پیش بینی های انجام شده به نظر می رسد باید برای زندگی با این وضعیت همخوانی پیدا کنیم چراکه تا مدت زمانی طولانی در گیر این پاندمی جهانی خواهیم بود و از این رو توسعه فعالیت های مجازی بسیار اثربخش خواهد بود. چراکه با شرایط ایجاد شده امروز خدمات فرهنگی ما در نهاد کتابخانه ها محدودیت های فیزیکی را از میان برداشته است و توانسته خدمات را در تمامی ساعات شبانه روز در اختیار علاقمندان قرار دهد.

مدیرکل توسعه کتابخانه ها و مشارکت های نهاد کتابخانه های عمومی گفت: در این زمان خلاقیت و ایده های جدید همکاران ما در کتابخانه های عمومی پرورش پیدا کرد که طرح ۳۰ ثانیه با کتاب، طرح سایت کتاب، شکوفایی واژه ها، قاصدک های کاغذی و هزاران برنامه دیگر خلاقیت و همراهی همکاران ما در استان های مختلف بوده است.

گودرزی عنوان کرد: برپایی موکب مجازی در شهرستان تاکستان قزوین نیز از اقدامات برجسته ای بود که در این مدت مورد توجه مردم قرار گرفت و توانست رضایتمندی کتابدوستان را به همراه داشته باشد و شاید برای نخستین بار شاهد حضور نویسندگان، مسئولین و ناشران برجسته در جلسات نقد کتاب و کتابخوانی در روستاها و مناطق دور افتاده بودیم .

وی افزود: شبکه مجازی کتابداران که توسط همکاران ما در نهاد کتابخانه ها جهت تامین محتوا شکل گرفت، توانست آموزش مجازی را برای کتابداران ارائه کند و به نظر می رسد با علاقمندی کتابداران و فعالین این حوزه توانست کارکردهای خوبی نیز داشته باشد.

مدیرکل توسعه کتابخانه ها و مشارکت نهاد کتابخانه های عمومی خاطرنشان کرد: راه اندازی پیک کتاب و  راه اندازی میز مرجع مجازی از خدمات فرهنگی مجازی برجسته در کتابخانه های عمومی استان قزوین است که جای تشکر دارد و خوشحالیم که استان قزوین در این حوزه عملکرد خوبی از خود به یادگار گذاشته است.

گودرزی گفت: خواهش و درخواست ما این است که اجازه ندهیم شیوع بیماری کرونا خدمات و تلاش های انجام شده برای ترویج کتابخوانی را از بین ببرد و امیدواریم به سلامت بتوانیم از این دوران عبور کنیم. اگرچه معتقدیم هنوز هم به پختگی کامل در ارائه خدمات مجازی نرسیده ایم و همچنان برای رشد در این مسیر نیازمند یادگیری و مشارکت جمعی هستیم.

وی افزود: بخشی از مشکلات سازمانی نظیر اعتبارات و مشکلات معیشتی کتابداران به صورت ویژه از مجلس شورای اسلامی در حال پیگیری است که امیدواریم با همراهی نمایندگان محترم مجلس شاهد تغییرات خوبی در این حوزه باشیم.

کتابخوانی مسیر تعالی در محیط خانواده است

صدیقه ربیعی، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین در بخش دیگری از این آئین با تبریک هفته کتاب، اظهار داشت: با وجود این که شیوع بیماری کرونا بخش قابل توجهی از ابعاد زندگی ما را تحت تاثیر قرار داد، شاهد این هستیم که خدمات در اداره کتابخانه های عمومی استان قزوین افت کیفیت نداشت و نشان از عزم و تلاش جدی در استان قزوین برای بهبود حوزه کتاب و کتابخوانی است.

وی گفت: کتابخوانی و مطالعه در کنار تمدن غنی ما در کشور ریشه در دین و مذهب ما نیز دارد و کتاب قرآن به عنوان ارزشمندترین دارایی ما برای توجه به اهمیت این حوزه در اختیار ما قرار گرفته است.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین افزود: با توجه به اینکه قزوین  قدمت تاریخی و پیشینه فرهنگی غنی دارد، امیدواریم که در حوزه کتاب و کتابخوانی جایگاه ویژه ای در کشور داشته باشد که باید برای تحقق این مسئله تلاشی همگانی صورت گیرد.

ربیعی گفت: رسیدن به خانواده متعالی با رشد و تفکر اتفاق می افتد و جز از مسیر کتاب و کتابخوانی نمی توان به این امر مهم دست یافت.

هزینه فعالیت های ترویجی از خسارات آسیب های اجتماعی در آینده جلوگیری می کند.

مریم بیدخام، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی استانداری نیز به صورت مجازی در این نشست حضور پیدا کرد. وی اظهار داشت: یکی از شاخص های توسعه یافتگی توجه به آمار کتابخوانی است و اگر می خواهیم توسعه یافتگی را در کشور در حوزه فرهنگی ایجاد کنیم با ایده های خلاقانه و جذاب، کتاب را در دسترس مردم قرار دهیم تا همه افراد در همه گروه های سنتی بتوانند شیرینی مطالعه را درک کنند.

وی گفت: اگر امروز اعتبارات خود را در حوزه کتاب و کتابخوانی هزینه نکنیم باید چندین برابر این اعتبار را در آینده نزدیک برای درمان و کنترل آسیب های اجتماعی هزینه کنیم.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی استانداری قزوین خاطر نشان کرد: خوشبختانه مسئولین استان قزوین در کنار نهاد کتابخانه های عمومی ایستاده اند و با موافقت های انجام شده امسال چندین پروژه در نظر گرفته شده است که امیدواریم با موفقیت اجرایی شود.

همچنین در این مراسم ویژه که با استقبال از سوی کتابداران کتابخانه های عمومی و علاقمندان به کتاب و کتابخوانی برگزار شد، از برگزیدگان فعال در حوزه کتابخانه‌های عمومی شامل، کتابداران برگزیده استان قزوین؛ برگزیدگان استانی دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی و برگزیدگان پویش «شور و شعور حسینی با کتاب» تجلیل شد.

اسامی برگزیدگان بیست و هشتمین دوره هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار استان قزوین به شرح ذیل است.

جبار عرب محمدی، پیشکسوت برتر در حوزه کتاب و کتابخوانی از شهرستان تاکستان

فرمان حسین نژاد، خدمتگزار برتر از کتابخانه دانش شهرستان البرز

حمید درزی رامندی،  کتابدار برتر در حوزه فعالیت های شاخص در کتابخانه آیت الله مدنی شهرستان بوئین زهرا

 مژگان آقا احمدی، کتابدار برتر در حوزه فضای مجازی از کتابخانه امام حمد باقر(ع) شهرستان آبیک

 فرزانه عمویی، کتابدار برتر در حوزه فعالیت های ترویجی از کتابخانه شهید بهشتی شهرستان تاکستان

 عباس خاکباز، کتابدار برتر در حوزه فعالیت تروجی از کتابخانه باقرالعلوم(ع) شهرستان بوئین زهرا

 معصومه فاضلی، کتابخوان برتر بزرگسال از کتابخانه دبیر سیاقی شهرستان البرز

اسامی برگزیدگان استانی دهمین دوره جشنواره رضوی

 ناهید سادات حیاتی، از شهرستان قزوین و  رمضان حیدری، از شهرستان آبیک در بخش پویش بزرگسال دهمین دوره جشنواره رضوی

مهناز رحمانی، از شهرستان تاکستان و صفر امینی، از شهرستان بوئین زهرا در بخش خانوادگی دهمین دوره جشنواره رضوی

 حیدرعلی قموشی، محمد حسن زاده از شهرستان قزوین و پریسا جعفری از شهرستان البرز در بخش چهار گزینه ای دهمین دوره جشنواره رضوی

برگزیدگان پویش « شور و شعور حسینی با کتاب»

زکیه مهر علیان و ثریا یوسفی منفرد از شهرستان تاکستان وستایش توکلی ازشهرستان قزوین برگزیده پویش شور و شعور حسینی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 8 =