دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۰

در نشست نقد و بررسی کتاب «ماموریت خدا» مطرح شد؛

کشورهای اسلامی باید با اتحاد در جبهه فرهنگی فعال تر عمل کنند

نشست نقد و. بررسی کتاب مهمان خدا

محقق و پژوهشگر کتاب «ماموریت خدا» بر این باور است که کشورهای اسلامی از نظر باورهای دینی و ارزشی، نیروهای متحدی هستند که اگر به درستی مدیریت شوند، می توانند در جبهه فرهنگی، بسیار فعال تر عمل کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، نشست نقد و بررسی کتاب «مأموریت خدا» با حضور محمد سرور رجایی، محقق و پژوهشگر این اثر و محمدحسین بدری به عنوان منتقد روز یک شنبه ۲۳ خرداد ماه به صورت مجازی برگزار شد.

در ابتدای این نشست محمد حسین بدری ضمن بیان اینکه کتاب «مأموریت خدا» برگرفته از هفت روایت از احمدرضا سعیدی، شهید ایرانی جهاد اسلامی افغانستان است که در هجده سالگی در کنار مجاهدین افغانستانی علیه تجاوز اتحاد جماهیر شوروی جنگید و در نهایت در شهرستان بهسود افغانستان به شهادت رسید، گفت: چند دهه قبل، در همسایه شرقی ما یعنی کشور افغانستان، جنگ بزرگی اتفاق افتاد. شوروی آن زمان به این کشورحمله و سراسر افغانستان را اشغال کرد و تعداد زیادی از مردم این کشور به ایران و کشورهای همسایه پناهنده شدند. این درحالی بود که ایران در دهه ۶۰ گرفتار جنگ با عراق شد و خیلی از برادران افغانی در جنگ ایران با عراق حضور یافتند. البته  برخی از ایرانی ها نیز برای کمک به کشور همسایه به افغانستان سفر کردند که از جمله می توان به شهید احمد رضا سعیدی اشاره کرد که آقای محمد سرور رجایی شرح این ماجرا را به زیبایی در کتاب «ماموریت خدا» نوشته است.

پیوستن به مجاهدین افغانستانی؛ پشت پازدن به همه تعلقات برای خودسازی

در ادامه این نشست محمد سرور رجایی گفت: اگر ماجرای شهدای ایرانی در افغانستان در دوران جهاد اسلامی و همچنین ماجرای شهدای افغانستانی در دفاع مقدس ایران را به صورت عمیق بررسی کنیم، شاهد ماجراهای بسیارشیرین و دلپسندی خواهیم بود که از باورهای اعتقادی و قلبی مردم دو کشور ایران و افغانستان سرچشمه گرفته است.

وی تصریح کرد: وقتی من با شهید احمد رضا سعیدی آشنا شدم، کوشش کردم این جوان ۱۸ ساله ایرانی، که به دلیل پیوستن به مجاهدین و مردم افغانستان به تمامی تعلقات خانوادگی پشت پا زده بود، را بیشتر بشناسم. این درحالی بود که نامه هایی که از او به جا مانده این سفر را برای خودسازی اعلام می کند و اسم این سفر را «ماموریت خدا» می گذارد.

دیدار با چمران و پیوستن به مجاهدین افغانستانی

این نویسنده افغانستانی در ادامه گفت: این شهید ایرانی، طی نامه هایی که از خودش به جا گذاشته و من همه آن ها را مطالعه کردم، انگار بزرگ تر از سن خودش عمل می کرده است. این شهید به همراه دوستانش، اولین گروهی محسوب می شوند که زیر نظر مربیان حرفه ای ایران، آموزش نظامی می بیند و آنقدر در این آموزش ها موفق عمل می کند که مسئولان از وی می خواهند تا مربی‌گری نظامی را برعهده بگیرد. اما احمدرضا سعیدی آرمان‌های بزرگ تری در سر داشت.

رجایی ادامه داد: هنگامی که وی در سرکوب غائله کردستان حضور پیدا می کند، طی دیداری که در بهار سال ۱۳۵۹ با شهید چمران داشته، تصمیم می گیرد برای کمک به مردم افغانستان در جنگ با شوروی به این کشور سفر کند. در افغانستان هم به خط مقدم جنگ می رود و فرمانده خط متوجه توانمندی های زیاد او می شود. همانجا احمد رضا تصمیم می گیرد که اگر قرار است مربی نظامی بشود، چه بهتر که این کار را در افغانستان و برای نیروهای افغانی انجام بدهد.

۱۰ سال تحقیق برای شناخت شهید محمدرضا سعیدی

این محقق و پژوهشگر افغانستانی با بیان اینکه برای شناخت بیشتر شهید سعیدی حدود ۱۰ سال تلاش کردم و رفتن من به افغانستان برای پیگیری زندگی این شهید بود، گفت: رفتن من از ایران به مزار این شهید در افغانستان به دلیل حضور طالبان خطرات زیادی داشت و همین خطرات موجب شده بود که والدینم مخالف سفر من به افغانستان بشوند و در نهایت با استخاره ای که گرفتم و خوب آمد، پدرم با این سفر موافقت کرد.

محمد سرور رجایی در ادامه تصریح کرد: معتقدم در بین ما، استعدادهای زیادی وجودی دارد که بسیاری از انسان ها توان دستیابی به آن را ندارند؛ اما شهید احمد رضا سعیدی به این امر دست یافت و در بین جوانان هم سن وسال خودش واقعا یک استثنا بود و بارها به دوستانش گفته بود که در ایران، جوانان زیادی برای جنگیدن با عراق وجود دارند اما در افغانستان چنین کسانی کم هستند و من به عنوان یک فرد مسلمان باید در افغانستان خدمت کنم و طبق فرمایشات امام خمینی (ره)، باید انقلاب اسلامی را در حد توانم به کشورهای دیگر صادر کنم.

جایگاه ویژه شهید سعیدی دربین مردم افغانستان

این نویسنده با تاکید بر اینکه شهید احمدرضا سعیدی دارای یک نگاه فراملی بود، گفت:  مزار شهید سعیدی در افغانستان جایگاه خاصی در بین مردم این کشور دارد و حتی بعضی از مردم شاهد کرامت هایی از این شهید بودند. چراکه مردم افغانستان معتقد بودند شهید احمد رضا سعیدی چون با خدا معامله کرده، عزیز و دارای کرامت است.

به گفته وی، شهید سعیدی تنها شهید ایرانی در جبهه افغانستان نبود و شهدای دیگر همچون احسان پارسی، شهید نوربخش، شهید ابوالفضل کربلایی پوریزدی و شهید فاضل حسینی نیز دیگر شهدای ایرانی بودند که در جبهه حق علیه باطل درافغانستان به شهادت رسیدند.

محقق و پژوهشگر کتاب «ماموریت خدا» در پایان گفت: کشورهای اسلامی از نظر باورهای دینی و ارزشی، نیروهای متحدی هستند که اگر به درستی مدیریت شوند، می توانند در یک جبهه فرهنگی فعال تر عمل کنند.

گفتنی است، کتاب «ماموریت خدا» به دلیل اهمیت از حیث روایت تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی و جهاد اسلامی افغانستان، به عنوان یکی از منابع کتابخانه‌ای برای تمامی کتابخانه‌های استان تهران خریداری شده و به زودی در تمامی کتابخانه‌های استان توزیع می‌شود. نشست نقد و بررسی کتاب «ماموریت خدا» از طریق صفحه مجازی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران (instagram.com/tehranplir) و صفحه آپارات این اداره کل (aparat.com/tehranpl) به صورت زنده پخش شد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
7 + 2 =