شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۵

در ویژه برنامه از تبار قلم صورت گرفت؛

تجلیل از چهل سال مجاهدت علمی عبدالکریم مشایخی در بوشهر

از تبار قلم

ویژه برنامه از تبار قلم با تجلیل از چهل سال مجاهدت علمی عبدالکریم مشایخی در بوشهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان بوشهر، ویژه برنامه «از تبار قلم» با تجلیل از چهل سال مجاهدت علمی عبدالکریم مشایخی با حضور حیدر راهب، معاون اداره کل کتابخانه های عمومی استان بوشهر، مجید عابدی، دبیر محفل ادبی شعر و آفتاب و حضور مجازی عباس نعمتی، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان در بوشهر برگزار شد.

عبدالکریم مشایخی، پژوهشگر و نویسنده بوشهری در این مراسم گفت: امروز همکاری چهار استان بوشهر، فارس، کهگیلویه و بویر احمد و چهارمحال بختیاری با پیشینه فرهنگی مشترک، در اجرای یک برنامه فاخر فرهنگی اتفاق مبارکی است که الفت و انس بیشتری را در بین مردم فرهنگ دوست این چهار استان ایجاد می کند.

وی با تقدیر از اقدام شایسته نهاد کتابخانه های عمومی کشور در تقدیر از نویسندگان و مولفان اظهار امیدواری کرد که با همدلی  و گسترش فرهنگ مطالعه شاهد پویایی و ترقی ایران عزیز در اقصی نقاط عالم باشیم.

عبدالکریم مشایخی با یادکرد اساتید خود گفت: بعد از توفیقی که خداوند در این راه به من عنایت فرموده از اساتید خودم آقایان نبوی، تمنی ، اصفهانیان، برادران شکوهی و بویژه همسر،  پدر و مادرم تشکر می کنم.

عباس نعمتی نیز در این برنامه بیان داشت: با توجه به رویکرد نهاد در ارج نهادن به منزلت، قداست و حرمت قلم و صاحبان آن، همزمان با ایام شکل‌گیری محافل ادبی نهاد و گروه‌های موضوعی در یک سال گذشته و همچنین مناسبت‌های پیش‌رو از جمله روز قلم و روز ادبیات کودک و نوجوان، ویژه‌برنامه تجلیل و قدردانی تعدادی از فرهنگ‌مداران این حوزه در استان‌های مختلف با عنوان «از تبار قلم» برگزار می شود.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان بوشهر در این مراسم گفت: استان بوشهر دارای سابقه و پیشینه علمی و فرهنگی غنی است که علما، دانشمندان و فضلای بسیاری را در دامن خود پرورش داده  و به دنیا معرفی کرده است.

عباس نعمتی گفت: با توجه به جایگاه والای علم و دانش بر خود فرض می دانیم که همیشه قدردان نویسندگان و مولفان باشیم.

وی افزود: برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، خانواده ها، مدارس، رسانه ها و افرادی که در جامعه به عنوان الگو نقش آفرینی می کنند می توانند نقش بسزایی را ایفا نمایند. نهاد کتابخانه های عمومی کشور در سالهای اخیر با برگزاری برنامه هایی چون «چهل قلم» و «راویان بالندگی» در پاسداشت مقام شامخ نویسندگان کوشیده است و به همین منظور امسال نیز برنامه «از تبار قلم» را به اجرا گذاشته است.

نعمتی با تقدیر از مجاهدت های چهل ساله عبدالکریم مشایخی، گفت: اداره کل کتابخانه های عمومی استان بوشهربا تبعیت از نهاد کتابخانه های عمومی کشور تجلیل از فرهیختگان و پژوهشگران را در دستور کار خود دارد. شناسایی چهره های فعال در حوزه فرهنگ، تاریخ، ادب و هنر از اهداف برنامه «از تبار قلم» است و دکتر عبدالکریم مشایخی از چهره‌های فرهیخته و کم نظیر استان بوشهر است که آثارشان به عنوان مرجع در حوزه بوشهر شناسی، خلیج فارس و مبارزه با استعمار انگلیس مورد استناد است.

گفتنی است عبدالکریم مشایخی از صاحب‌نظران تاریخ بویژه تاریخ بوشهر و خلیج فارس است که آثار و تألیفات فراوانی را در زمینه بوشهر شناسی علی الخصوص خلیج فارس و مبارزه با استعمار دارد که می توان به آثاری چون مدرسه سعادت بوشهر از چند زاویه، علماء و نویسندگان بوشهر،گزارش‌های سرپرسی‌ کاکس‌ سرکنسول انگلیس‌ در بوشهر، خلیج فارس و بوشهر، خلیج فارس نامی برای همیشه، بندر بوشهر پیشگام مدرسه سازی جنوب ایران، تهاجم انگلیس به جنوب ایران و روحانیت بوشهر و نهضت مشروطه و جنبش مشروطیت در بوشهر اشاره کرد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 11 =