دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۳

کتاب‌خوان آبان‌ماه؛

امین عرش و فرش

خلق عظیم پیامبر اعظم

خُلق عظیم پیامبر اعظم؛ جلوه‌های رحمانی رسول رحمت

نویسنده: علی احمدی‌خواه

نـاشـر: انتشارات مسجد مقدّس جمکران

تعداد صفحات: ۳۵۹

آمد و سرآمد شد، سرآمد همه برگزیدگان. آمد و مُصطفی لقب گرفت. فیض فراگیر وجود شریفش صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم شامل همگان شد؛ زمینیان و قدسیان از نعمت وجود نازنینش متنعّم شدند و خداوندش به «خُلق عظیم» ستود.

اسلام پیام‌آور بزرگ گسترش اخلاق نیکو و رفتار شایسته است و توصیه‌ها و فرمان‌های اخلاقی این دین مبین، در زمره مهم‌ترین آموزش‌های اخلاقی تعلیم و تربیت بشر، در طول تاریخ است و رسول اعظم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم به‌عنوان منادی این دین بزرگ، خود، اخلاق‌مدارترین مسلمان بودند و به برکت اخلاق نیکو و خُلق خوش، بر دل‌های مردم حکومت می‌کردند و بسیاری از دشمنان و معاندان، مقهور و تسلیم مهربانی‌های کم‌نظیر ایشان شده و به دین اسلام مشرّف شدند.

در کتاب خُلق عظیم پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم به زیبایی، با جلوه‌های رحمانی در کردار و رفتار رسول رحمت آشنا می‌شویم.

بخش نخست کتاب به ارزش انسان و حفظ حقوق او از دیدگاه اسلام، حوادث کودکی تا بعثت پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم و حکایت‌های رحمت و جلوه‌های رحمانی سیره پیامبر خاتم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم می‌پردازد.

بخش دوم بر رأفت پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم نسبت به حیوانات و همه جانداران گذری داشته و بخش سوم، روایت رحمت است و مهربانی خاتم‌الانبیاء را از زبان ائمه اطهار علیهم‌السلام، اصحاب و شعرای پارسی‌گوی، نقل می‌کند.

در این کتاب از زبان مبارک رسول امین صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم می‌خوانیم:

«من، برای نشر خوبی‌ها مبعوث شدم. به مهربانی با مردم امر گشته‌ام؛ ‌اساس آیین من، عدالت است. هیچ‌کسی را بیش از توانایی‌اش تکلیف نمی‌کنم. خشونت شوم است و مهربانی، مبارک. مهربانی با مردم، نصف ایمان و عقل است...»