دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۵

کتاب‌خوان آبان‌ماه؛

۷۰ حکایت عبرت‌آموز از رسول مهربانی‌ها

مثل دانه های شن

پیامبر و قصّه‌هایش

نویسنده: غلامرضا حیدری ابهری

تصویرگر: هدی حدادی

نـاشـر: نشر جمال

تعداد صفحات: ۳۶۰

دوست‌داشتنی و مهربان بود و به کودکان و جوانان محبّت ویژه داشت وجود ایشان را قدر می‌نهاد و بر آموزش این قشر آینده‌ساز در ابعاد گوناگون تأکید می‌کرد.

در زندگی سراسر خیر و رحمت رسول مهربانی‌ها، محمّد امین صلی‌الله علیه و آله، ماجراهایی بسیار تأمّل‌برانگیز و عبرت‌آموز رخ داده که هریک می‌تواند مرجعی مفید برای آموزش و یادگیری سبک زندگی سالم قرار گیرد.

مجموعه ۵ جلدی «پیامبر و قصّه‌هایش» با روایت ۷۰ قصه جذاب از سیره پیامبر اسلام صلی‌الله علیه و آله، کودکان و نوجوانان را به‌گونه‌ای ملموس با فضای زندگی و اندیشه بلند رسول خدا صلی‌الله علیه و آله آشنا می‌کند.

«مثل دانه‌های شانه»، «نبرد گوسفندان»، «بعد از سه‌روز گرسنگی»، «این که شوخی نیست» و «ثروتمند مغرور» از جمله  قصّه‌های این کتاب‌ها هستند که هر جلد بر اساس آن‌ها نام‌گذاری شده است.

در فرازی از داستان «فریب ممنوع»   از  مجلد اول، می‌خوانیم:

«گندم فروش فریبکار، گندم‌های سالم را روی گندم‌های خراب ریخته بود تا خریدارها را فریب دهد. حضرت محمد صلوات الله علیه و آله از کار آن فروشنده فریبکار خیلی ناراحت شد و به او فرمود: کسی که مسلمانی را فریب دهد، از ما مسلمانان نیست.»

در حاشیه حکایت‌ها بخشی با عنوان «بیشتر بخوان، بهتر بدان» توضیحات تکمیلی و مفیدی به مخاطبان ارائه داده است. خواندن این قصّه‌های تاریخی که برای کودکان و نوجوانان بازنویسی شده بسیار شیرین و دل‌نشین بوده و یکی از راه‌های انتقال پیام‌های تربیتی و اخلاقی به آن‌ها بهره‌گیری از قالب جذّاب داستان است. همچنین بزرگ‌ترها هم می‌توانند در کنار بچّه‌ها این کتاب‌های مفید را بخوانند و از نکات و آموزه‌های اخلاقی مندرج در آن‌ها بهره گیرند.

کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور پذیرای شما عزیزان کتاب‌خوان و فرزندان دل‌بندتان برای امانت گرفتن این کتاب ارزشمند و جذاب خواهد بود.