دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۱

با کتابداران برگزیده ششمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب ۱/

خانه به خانه با کتاب و همدلی

با كتابداران

مصطفی گلدوست خورشیدی کتابدار کتابخانه عمومی شهید کریم بدوی روستای خورشیدِ شهرستان نکا (استان مازندران) با اشاره به اجرای طرح «شونیشت»، این ویژه برنامه را برگرفته از یکی از آداب و رسوم قدیمی در استان مازندران و تلفیق آن با کتاب و کتابخوانی عنوان کرد.

مصطفی گلدوست خورشیدی کتابدار کتابخانه عمومی شهید کریم بدوی روستای خورشیدِ شهرستان نکا (استان مازندران) در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به برگزاری نشست‌های متنوع فرهنگی در کتابخانه اظهار کرد: سلسله نشست‌های «شونیشت کتاب» یکی از طرح‌های ثابتی است که در تلفیق با یکی از آداب و رسوم قدیمی در استان مازندران توسط کتابخانه برگزار می‌شود. در این نشست‌ها که در دو بخش «بزرگسال» و «کودک و نوجوان» برگزار می‌شود، گروهی به اتفاق به منزل یکی از هم‌محله‌ای‌ها در روستا می‌روند و در آن به یکدیگر کتاب معرفی می‌کنند و بخش‌هایی از آن را جمع‌خوانی می‌کنند.

وی در ادامه افزود: در این دورهمی صمیمانه کودکان ضمن حضور در جمع، با آداب حضور در مهمانی‌ها آشنا می‌شوند و با معرفی کتاب و صحبت کردن با دیگران تجربه‌ای متفاوت را پشت‌سر می‌گذارند. نشست‌های بزرگسالِ «شونیشت» عمدتاً در منزل یکی از شهداء و نشست‌های کودک و نوجوان نیز در خانه یکی از اعضاء برگزار می‌شوند.

این کتابدار با اشاره به اجرای طرحی با عنوان «شهربانو غریبه نیست» در این کتابخانه، عنوان کرد: نام این برنامه در واقع برگرفته از نام یکی از بانوان عضو کتابخانه گرفته شده که به دلیل زندگی دشواری که داشته شنوایی خود را تا حدود بسیار زیادی از دست داده است. زنان‌خانه‌دار هر هفته و همزمان با حضور او در کتابخانه به این مکان فرهنگی آمده تا یک گردهمایی دوستانه با همراهی کتاب و کتابخانه با یکدیگر داشته باشند.

گلدوست در ادامه با اشاره به اجرای طرح‌های «همسایه‌ها» و «سارا لبخند زد» گفت: در این طرح همسایه‌های کتابخانه را به این مکان فرهنگی دعوت می‌کنیم تا ضمن شبیه‌سازی یک مهمانی، کتابخانه و بخش‌های مختلف آن را به آنها معرفی کنیم. در طرح «سارا لبخند زد» نیز کودکان دارای معلولیت و ناتوان جسمی گرد هم می‌آیند و با یکدیگر داستان می‌خوانند و کتاب‌های خوانده شده‌شان را به یکدیگر معرفی می‌کنند.

وی با اشاره به تلاش‌های کتابخانه عمومی شهید کریم بدوی در فراهم ساختن فضایی مناسبت برای ترغیب کودکان و نوجوانان روستای خورشید به کتابخانه، گفت: برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی در کتابخانه عمومی شهید کریم بدوی که تعدادشان چیزی بالغ بر ۸۰ عنوان است باعث شده تا کودکان و نوجوانان بسیاری از روستای خورشید به این مکان فرهنگی بیایند.

گلدوست در پایان خاطرنشان کرد: در ۶ سالی که از افتتاح کتابخانه می‌گذرد شورای روستا، دهیاری، خیرین، مدارس، مهدهای کودک، مهدهای قرآنی و پایگاه‌های بسیج همکاری‌های فراوانی در برگزاری نشست‌های مختلف داشته‌اند و باعث شده‌اند برگزاری این برنامه‌ها در کتابخانه رونق فراوانی پیدا کند.

گفتنی است روستای خورشیدِ نکا در ششمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب کشور به عنوان یکی از ۱۰ روستای برگزیده در این جشنواره انتخاب و معرفی شد که کتابخانه عمومی این روستا با برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی سهم به‌سزایی در کسب این عنوان داشت.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
5 + 6 =