شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۸

همزمان با هفته کتاب؛

فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی در سیستان و بلوچستان معرفی شدند

هفته کتاب

مراسم تقدیر از فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی در استان سیستان و بلوچستان به صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان، مراسم تقدیر از فعالین عرصه کتاب و کتابخوانی در استان سیستان و بلوچستان، با حضور حامدزارعی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ مهدی محبی ،معاون فرهنگی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زاهدان؛ محمد سرگزی، نماینده مردم زابل شریف زابل در مجلس شورای اسلامی؛ مجتبی شجاعی، فرماندار شهرستان دلگان؛ سجادمحمدیان، سرپرست اداره کل پژوهش و نوآوری نهاد کتابخانه های عمومی کشور به صورت مجازی برگزار شد.

مهدی محبی، معاون فرهنگی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زاهدان، در این مراسم با اشاره به اهمیت فرهنگ کتاب و کتابخوانی، گفت: این امر از دغدغه های مقام معظم رهبری است و ایشان همواره به لزوم ترویج مطالعه تاکید دارند. کلمه کتابدار از دو بخش کتاب و دار تشکیل شده است که به معنای دارنده کتاب است و شما کتابدار ها دارنده کتاب ها هستید و کتابدار بودن بهتر از کتابدان بودن است. باید بگونه ای کتاب خواند تا دیگران را سر شوق آورد.

محمد سرگزی، نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلام نیز در این مراسم ضمن تبریک هفته کتاب، گفت: اهمیت کتابخوانی بر کسی پوشیده نیست اما مهم تر از کتابخوان کردن مردم این است که استعداد نویسندگی کشف شود و به آن بهای ویژه ای داده شود.

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حمایت های مجلس شورای اسلامی از امر کتاب و کتابخوانی، گفت: توجه به فرهنگ از سوی مجلس از اولویت های ما است و برای رفع مشکلات و دغدغه های کتابخانه های عمومی تلاش خواهیم کرد.

مجتبی شجاعی، فرماندار شهرستان دلگان، نیز در این جلسه با اشاره به گسترش استفاده از فضای مجازی، گفت: تاکنون هیچ جایگزینی برای کتاب پیدا نشده است و مطالبی که در فضای مجازی منتشر می شود، بسیار سطحی است.

وی با اشاره به لزوم حمایت نمایندگان مجلس از طرح های نهاد کتابخانه های عمومی کشور، گفت: امیدواریم نمایندگان با حمایت های خود نهاد کتابخانه های عمومی کشور را در دستیابی به اهداف همه ما که همان اهداف مقام معظم رهبری است یاری کنند.

سجاد محمدیان ، سرپرست دفتر پژوهش و نوآوری نهاد کتابخانه های عمومی کشو، ضمن تبریک هفته کتاب، با اشاره به اهمیت امر آموزش و پژوهش در گسترش فرهنگ مطالعه، گفت: سه طرح پژوهشی مسئله محور در استان در دست اقدام است که طرح شناخت و نیاز سنجی جامعه سالمندان در حوزه کتابخانه های عمومی در هفته پژوهش اجرایی خواهد شد و مراسم اختتامه آن برگزار می شود.

وی افزود: با اجرای این طرح خدمات به جامعه سالمندی افزایش خواهد یافت.

حامد زارعی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، در این نشست گفت: برای احصای مسائل و دغدغه های موجود جلساتی را با مسئولین ادارات مختلف برگزار کرده ایم تا بتوانیم منطبق بر مسئله ها و دغدغه های مردم برنامه داشته باشیم و کتابخانه های ما کتابخانه های مردمی تبدیل شوند، تا هم از ظرفیت مردم استفاده و هم خدمات مناسب ارائه شود.

وی با اشاره به برگزاری مسابقات کتابخوانی مجازی در ایام شیوع بیماری کرونا و استقبال مردم از این مسابقات گفت: در مسابقه کتابخوانی امر به معروف و نهی از منکر، سیستان و بلوچستان از نظر میزان شرکت کننده در میان سه استان برتر کشور قرار گرفت.

زارعی ادامه داد پس از شیوع بیماری منحوس کویید ۱۹ در کشور و تعلیلی کتابخانه های عمومی فعالیت کتابداران ما در فضای مجازی رونق گرفت و خدمات کتابخانه ای به خارج از محیط کتابخانه گسترش یافت.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با اشاره به حضور فعال کتابداران در بحث کارگاه های سواد رسانه ای و تولید، محتوا گفت: برگزاری نشست های کتابخوان و معرفی کتاب در فضای مجازی از مهم ترین فعالیت های کتابخانه ها در دوران تعلیلی بود.

زارعی، با اشاره به فعالیت کتابخانه سلامت در فضای مجازی گفت: جلسات آموزشی کتابخانه سلامت قبل از شیوع بیماری کرونا به صورت هفتگی در کتابخانه آیت الله کفعمی بر گزار می شد و پس از گسترش این بیماری آموزش های مورد نیاز مردم توسط مسعود فیروزکوهی، کارشناس تغذیه دانشکده علوم پزشکی زاهدان در فضای مجازی و در کانال کتابخانه سلامت ارائه می شود.

وی در پایان گفت باید نقاط ضعف خود را شناسی و رفع کنیم تا صفحات مجازی کتابخانه های عمومی به مرجعی برای استفاده و بهره مندی عموم مردم شود.

در حاشیه این مراسم بخش مهدویت کتابخانه نور شهرستان زاهدان توسط مدیر کل کتابخانه های عمومی استان افتتاح شد.

در این مراسم از ابراهیم فرازه، فرماندار شهرستان بمپور ؛ صاحبگل صالحی، فرماندار خاش و ابوذر کوثری، فرماندار ایرانشهر به دلیل برگزاری منظم جلسات انجمن تقدیر شد. همچنین از مجتبی شجاعی، فرماندار دلگان به عنوان فرماندار همراه و همگام با سیاست های نهاد کتابخانه های عمومی تقدیر شد.

صادقه کامبوزیا، کتابدار کتابخانه عمومی استاد کامبوزیا در بخش کتابدار فعال در فعالیت های شاخص؛ الهه امیری نژاد و فاطمه خردمند، کتابداران فعال در حوزه فعالیت های مجازی و نجمه نوروزی، کتابدار کتابخانه امام حسین (ع) زاهدان و محدثه دهقانی، کتابدار کتابخانه عمومی شهید بهشتی خاش در حوزه فعالیت های ترویجی مورد تقدیر قرار گرفتند.

در ادامه از سید مهدی طباطبایی، معاون دانشکده علوم پزشکی زاهدان، مسعود فیروزکوهی، کارشناس تغذیه دانشکده علوم پزشکی زاهدان و نداطالبی، پرستار بیمارستان بوعلی زاهدان و فعالین حوزه سلامت تجلیل شد.

همچنین  از وحید بامری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ایرانشهر و محمد ریگی پناه، رئیس اداره کتابخانه های شهرستان میرجاوه به عنوان منتخبین ملی جشنواره کتابخوانی رضوی در بخش پویش و از میلاد ثوری منتخب بخش چهار گزینه ای دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی تقدیر شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
7 + 4 =