دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۱

گفتگو با فعالان حوزه کتابخانه های عمومی در ایام کرونا/۹

کرونا کتابداران را در مسیر کتابداری حرفه‌ای قرار داد

ريحانه صادقي

کتابدار کتابخانه عمومی یادگار امام(ره) قم با اشاره به دستاوردهای فعالیت در فضای مجازی، تجربه کتابداران در این بستر را عاملی مهم برای حرکت به سمت کتابداریِ حرفه‌ای با بهره‌گیری از خلاقیت فردی دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، طی مراسم روز بزرگداشت کتاب، ریحانه صادقی یکتا، کتابدار کتابخانه عمومی یادگار امام(ره) قم، به عنوان یکی از کتابداران برگزیده سال ۱۳۹۹ در گفتگویی بیان کرد: از همان روزهای ابتداییِ تعطیلات و پیش از آنکه هرگونه بخشنامه یا برنامه‌ای برای ادامه فعالیت‌ها به دست‌مان برسد، کلید ارتباط با اعضای کتابخانه را زدیم و با تشکیل گروهی در فضای مجازی، حوزه خدمت‌رسانی‌مان را از کتابخانه به این فضا انتقال دادیم.

صادقی با اشاره به بخشی از برنامه‌های اجرایی کتابخانه عمومی یادگار امام(ره) در ایام تعطیلی کتابخانه‌ها، عنوان کرد: سلسله نشست‌های کتاب‌خوانی که هر ماه در یکی از مدارس شهر برگزار می‌کردیم را در دوران تعطیلی کتابخانه، متوقف نکردیم و در ارتباطی که با مدیران مدارس برقرار کردیم، موفق شدیم به گروه‌های دانش‌اموزی در فضای مجازی راه پیدا کنیم و نشست‌های کتاب‌خوان‌مان در این فضا ادامه دهیم. آنها هم استقبال نسبتاً خوبی داشتند و در خانه‌هایشان فایل‌های حاوی معرفی کتاب تهیه و برای ما ارسال می‌کردند و ما نیز آن را در گروه‌مان منتشر می‌کردیم.

وی افزود: در ادامه هم نشست‌های جمع‌خوانی از یک کتاب را اجرا می‌کردیم و رفته‌رفته با برگزاری بخش‌های مختلف جشنواره کتابخوانی رضوی، نقاشی، کاردستی، قصه‌گویی و ... مجموعه‌ای متنوع از فعالیت‌های فرهنگی را در فضای مجازی برگزار کردیم.

صادقی با اشاره به مصائب کتابداری در فضای مجازی، خاطرنشان کرد: کتابدار بودن در فضای مجازی از یک سو به دلیل نداشتن تجربه مستمر و مدون دشواری‌های فراوان داشت و از سوی دیگر نیز شیرین و در عین‌حال جالب بود. چه بسیار کودکان و نوجوانانی که در ابتدا همراهی چندانی با ما نداشتند اما با گذشت زمان کم‌کم حضورشان پررنگ شد.

این کتابدار در پایان با اشاره به تجارب جدیدی که فعالیت در فضای مجازی برای کتابداران به ارمغان آورده گفت: تجربه کتابداری در فضای مجازی به ما نشان داد باید حرفه‌ای‌تر شویم. باید از خلاقیت‌های فردی‌مان بیشتر بهره بگیریم و در کنار ارتقای سواد رسانه‌ای، اطلاعات جنبی‌مان در حوزه‌های مختلف از جمله فضای مجازی را نیز افزایش دهیم.


گفتنی است طی مراسم روز بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۹، برگزیدگان فعال در حوزه کتابخانه‌های عمومی شامل، کتابخوانان برتر، کتابداران برتر در حوزه فعالیت های شاخص، کتابداران برتر در حوزه فعالیت های ترویجی، برگزیدگان حوزه فعالیت در فضای مجازی، خیرین، کتابداران فنی، کتابخانه های مشارکتی برتر، خدمتگزاران برتر، پیشکسوت برتر، انجمن های استانی و شهرستانی برتر معرفی شدند. این گفت و گو در چهارمین شماره از ماهنامه «کتاب خوان» به صورت اختصاصی منتشر شده است. 

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 12 =