دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۰

با حضور مدیر بخش فرهنگی سفارت چین در ایران؛

جایزه هنرمند چینی برگزیده در چهارمین دوسالانه «کارتون کتاب» اهداء شد

جایزه هنرمند چینی برگزیده در چهارمین دوسالانه «کارتون کتاب»

طی دیداری میان وانگ شنگ هاو، مدیر بخش فرهنگی سفارت جمهوری خلق چین در ایران و مسئولان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، جایزه هنرمند چینی برگزیده در چهارمین دوسالانه «کارتون کتاب» شامل تندیس، لوح تقدیر و مبلغ ۴۰۰ یورو وجه نقد، اهداء شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، وانگ شنگ هاو، مدیر بخش فرهنگی سفارت جمهوری خلق چین در ایران به همراه جائو زیانگ، کارشناس بخش فرهنگی این سفارت، یکشنبه ۱۲ آبان با حضور در کتابخانه مرکزی پارک‌شهر تهران، طی دیدار با محمد هادی ناصری، مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل نهاد و سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران و مرضیه خالویی، معاون مدیرکل امور فرهنگی نهاد، جایزه بلیگ بائو، کارتونیست چینی برگزیده در چهارمین دوسالانه کارتون کتاب را به نمایندگی از این هنرمند دریافت کرد.

در این دیدار محمد هادی ناصری ضمن خوشامدگویی به هیأت چینی، طی سخنانی به معرفی فعالیت‌های نهاد کتابخانه‌ای عمومی کشور پرداخت و گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور متولی اداره بیش از ۳۴۰۰ کتابخانه عمومی در سراسر کشور ایران است؛ از کتابخانه‌های مرکزی در مراکز استان‌ها تا کتابخانه‌هایی در روستاها. در کتابخانه‌های عمومی ۷۵۰۰ کتابدار مشغول ارائه خدمات فرهنگی و اجتماعی به جامعه مخاطبان خود در سراسر کشور هستند.

وی با اشاره به برگزاری دوسالانه کارتون کتاب به عنوان یکی از برنامه‌های فرهنگی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، گفت: این جشنواره بین‌المللی یکی از جشنواره‌های معتبر جهانی است که به صورت دوسالانه برگزار می‌شود و در چهارمین دوره برگزاری که در اسفند ماه سال ۱۳۹۷ برگزار شد، هنرمندانی از سراسر جهان با ارائه آثار خود در حوزه کتاب، کتابخوانی و کتابخانه  به رقابت پرداختند که مجموع آثار ارائه شده در این دوسالانه نشان داده که دغدغه کتابخوانی و فرصت‌ها و تهدیدهای موجود در این مسیر یک دغدغه جهانی است.

در ادامه مرضیه خالویی، معاون مدیرکل امور فرهنگی نهاد نیز به معرفی اجمالی فعالیت‌های فرهنگی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور پرداخت و گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، در کنار مدیریت کتابخانه‌های عمومی، با ارائه برنامه‌های متنوع فرهنگی و ترویجی در راستای بهبود کیفیت ارائه خدمات و همچنین در جهت ترویج کتابخوانی و افزایش سرانه مطالعه در کشور فعالیت می‌کند.

وی افزود: سالانه برنامه های متنوع  فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی برای اقشار و گروه‌های سنی مختلفی چون، کودکان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان، مادران و زنان خانه‌دار، کارمندان، سالمندان و بازنشستگان به اجرا درمی‌آید. از آن جمله می‌توان به برنامه‌های ویژه بخش کودک اعم از نشست کتاب خوان و کلاس‌های آموزشی مختلف، معرفی و نقد کتاب، و همچنین جشنواره‌های مروج کتابخوانی مانند جشنواره کتابخوانی رضوی، جشنواره کتاب شعر دفاع مقدس، دوسالانه کارتون کتاب و بسیاری دیگر اشاره کرد.

مرضیه خالویی در ادامه درباره دوسالانه کارتون کتاب توضیح داد: دوسالانه کارتون کتاب که اسفند ماه سال گذشته چهارمین دوره آن برگزار شد، از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و با همکاری خانه کاریکاتور ایران، به دبیری جناب آقای مسعود شجاعی طباطبایی، هنرمند شناخته شده کارتون و کاریکاتور در عرصه بین‌المللی برگزار می‌شود. در چهارمین دوره این دوسالانه ۷۰۰ هنرمند از ۷۳ کشور دنیا با ارسال‌کارتونی‌های خود با موضوع کتاب و کتابخوانی به رقابت با یکدیگر پرداختند که بلیگ بائو از جمهوری خلق چین موفق به کسب جایزه ویژه این دوسالانه شد که امروز هدایای این هنرمند در این جلسه تقدیم می‌شود.

وانگ شنگ هاو، مدیر بخش فرهنگی سفارت جمهوری خلق چین در ایران ضمن ابراز خرسندی از این دیدار گفت: برای من بسیار خوشحال کننده است که می‌بینم هنرمندان چینی حضور فعالی در این جشنواره داشتند و یکی از آنها موفق به دریافت جایزه ویژه این جشنواره شده است.

وی در ادامه سخنان خود به تمجید از کتابخانه مرکزی پارک‌شهر پرداخت و گفت: بازدید از کتابخانه مرکزی پارک‌شهر برای من بسیار جالب بود؛ من خیلی تعجب کردم از فضای استاندارد و دلنشین موجود در کتابخانه و تجهیزات و امکانات مناسب موجود در آن؛ بسیار علاقه‌مند شدم که این کتابخانه را به سایر چینی‌ها معرفی کنم، چرا که در ایران دانشجویان چینی زیادی حضور دارند و باور دارم که آنها می‌توانند از این کتابخانه استفاده‌های زیادی داشته باشند.

مدیر بخش فرهنگی سفارت جمهوری خلق چین  یادآور شد: هرساله ناشران و نویسندگان چینی بسیاری برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران به ایران سفر می‌کنند که می‌توان با هماهنگی‌های لازم زمینه حضور آنها در این کتابخانه و اجرای برنامه‌هایی فرهنگی را تدارک دید.

در انتهای این دیدار جایزه بلیگ بائو، کارتونیست چینی برگزیده در چهارمین دوسالانه «کارتون کتاب» شامل تندیس، لوح تقدیر و ۴۰۰ یورو، به وانگ شنگ هاو، مدیر بخش فرهنگی سفارت جمهوری خلق چین در ایران به نمایندگی از این هنرمند، اهدا شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 0 =